GALERIA


Historia ROD

Ogłoszenia

Aktualności

Prawo w PZD

Dokumenty

Konkursy

Instruktor radzi

kontakt





DOKUMENTY

Nowy działkowiec

Kandydat na nowego działkowca zgłasza się do Zarządu ROD z użytkownikiem działki, który chce się zrzez praw do działki. Od Zarządu dowiaduje się czy działka jest zagospodarowana zgodnie z regulaminem ROD. Po uzyskaniu wszystkich informacji na temat interesującej go działki zawiera z poprzednim użytkownikiem umowę przeniesienia praw do działki, którą potwierdza notariusz. Po podpisaniu przez notariusza składa do zarządu wniosek o zatwierdzeniu praw do działki. Zarząd w przeciągu dwóch miesięcy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu praw do działki. Nowy działkowiec może wstąpić w szeregi PZD wniosek jest w wzorach dokumentów..

Dokumenty znajdują się na stronie : WWW.pzd.pl w linku PRAWO wzory dokumentów

Altany

Przed rozpoczęciem budowy altany na działce w ROD trzeba zapoznać się z przepisami prawa powszechnie obowiązującego, jak i wewnętrznego PZD, które kompleksowo regulują to zagadnienie. Kwestie dotyczące budowy altany działkowej uregulowane są przed wszystkim w:

ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. . z 2013 r. poz. 1409 oraz z 2014 r. poz. 40) w art. 29.

ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. 2014 r. poz. 40) w art. 13.

ustawie z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 528) w art. 3. regulaminie ROD z dnia 1 października 2015 r. w § 44. Altana służy do zaspokajania potrzeb rekreacyjnych i wypoczynkowych działkowca. Powinna być funkcjonalna i estetyczna, ,może mieć konstrukcję murowaną i drewnianą. Wymiary altany

Altana działkowa może mieć powierzchnię zabudowy do 35 m ?. Powierzchnię zabudowy liczy się po obrysie ścian zewnętrznych. Niedopuszczalne jest zatem wybudowanie altany, która w podstawie znajdującej się przy gruncie jest zgodna z przepisami, natomiast jej górna część przekracza dopuszczalne normy. Do powierzchni altany nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, jeżeli ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m ?. Taras weranda lub ganek mogą być zadaszone, ale powinny być otwarte, w związku z tym nie wolno ich zabudowywać. Jeżeli jednak działkowiec zabuduje taras, ganek, lub werandę, to ich powierzchnia będzie wliczana do normatywnej powierzchni altany. Zgodnie z § 44 pkt. 3 regulaminu ROD altana może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu stromym i 4 metrów przy dachu płaskim. Określenia dach płaski i dach stromy są sprecyzowane w Polskiej Normie PN-89/B-10425, zgodnie z którą:

* dach płaski - to dach, którego połacie dachowe są nachylone do płaszczyzny pod kątem nie większym niż 12°,

* dach stromy - to dach, którego połacie dachowe są nachylone do płaszczyzny pod kątem większym niż 12°.

* wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu.

Zgodnie z art. 13 ustawy o ROD budynki, których wymiary przekraczają dozwoloną powierzchnię zabudowy nie powinny znajdować się na działkach w ROD, ponieważ jest to niezgodne z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.

Lokalizacja altany na działce

W § 44 pkt. 5 regulaminu ROD wyraźnie zapisano, że odległość altany od granicy działki nie może być mniejsza niż 3 metry. W związku z tym, że taras stanowi integralną część altany, to jego odległość od granicy działek powinna również wynosić 3 metry. Zgłoszenie budowy, nadbudowy i rozbudowy altany

O zamiarze budowy, nadbudowy i rozbudowy altany działkowej trzeba powiadomić na piśmie zarząd ROD. Do wskazanego powiadomienia należy dołączyć rysunek uwzględniający powierzchnię zabudowy, wysokość oraz usytuowanie altany względem granic działki. Obowiązek taki nakłada na działkowców § 45 regulaminu ROD. Znając już wszystkie uregulowania dotyczące altany działkowej i jej wymiarów można przystąpić do budowy.



Obowiązki Zarządu ROD

Uregulowania prawne dotyczące altan nakładają obowiązki nie tylko na działkowca, ale również na zarządy ROD. Zgodnie z § 46 pkt 1 i 2 zarząd ROD nakazuje działkowcowi wstrzymanie budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej w przypadku zaistnienia przesłanek uzasadniających podejrzenie naruszenia przepisów regulaminu. Gdy zarząd ROD stwierdzi, że działkowiec wybudował, nadbudował lub rozbudował altanę działkową z naruszeniem przepisów regulaminu, będzie on zobowiązany do usunięcia nieprawidłowości, a nawet do rozebrania budowanej lub rozbudowanej altany działkowej, jeżeli naruszenia nie mogą zostać usunięte w inny sposób. Natomiast w przypadku powzięcia informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę lub inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, zarząd ROD w imieniu PZD, zgłasza naruszenie do właściwego organu administracji publicznej, jakim jest Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Budowa altany o wymiarach przekraczających normy określone zarówno w prawie budowlanym, ustawie o ROD, jak i przepisach związkowych zawsze była i jest samowolą budowlaną, ponieważ wszystkie przywołane przepisy jasno i wyraźnie mówią o tym, że altana działkowa powinna mieć określoną powierzchnię, której nie można przekraczać. Dotyczy to również działkowców, którzy swoje altany wybudowali dużo wcześniej, ponieważ przepisy regulaminów ROD zawsze określały, jakie dopuszczalne prawem wymiary może mieć altana i nigdy nie wynosiły one więcej niż 35 m?. Zatem działkowcy, których altany mają większą powierzchnię, nawet, jeżeli wybudowali je kilkanaście lat temu są zobowiązani do tego, żeby dostosować ich gabaryty do stanu zgodnego z prawem.

Przykre konsekwencje

Zapis art. 42 ust. 1 ustawy o ROD, zgodnie z którym w przypadku wygaśnięcia prawa do działki działkowcowi nie przysługuje wynagrodzenie za obiekty, w tym również i altanę wybudowane niezgodnie z prawem. Odszkodowanie za taką altanę nie przysługuje także w przypadku likwidacji ROD. Streszczenie na podstawie art. Wioletty Zaleskiej


© 2016 ProjectName | created by yamaha8000